حاشیه دلخواه در صفحه اول فصلها

حاشیه دلخواه در صفحه اول فصلها

گاهی اوقات ممکن است که بخواهید در صفحه اول فصول یک کتاب یا پایان‌نامه حاشیه متفاوتی نسبت به سایر صفحات داشته باشید. مثلا اولین خط در صفحه اول از وسط صفحه شروع شود. برای اینکار در ورد سه روش وجود دارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با این روش‌ها آشنا شوید. دو روش اول یک نقص دارند و آن این است که چنانچه محتویات صفحه اول تغییر کند مثلا تعداد خطوط افزایش یابد و یا حاشیه تغییر کند ممکن است که تنظیمات صفحه اول به صفحه دوم نیز اعمال شود. اما روش سوم این نقص را ندارد ولی نقص روش سوم این است که تنها می‌توان حاشیه بالا و پائین را تغییر داد و نمی‌توان حاشیه از سمت راست و چپ را تغییر داد.
 
بنابراین اگر شما قصد دارید فقط حاشیه بالا و پائین متفاوتی در صفحه اول داشته باشید، استفاده از روش سوم توصیه می‌شود.
 
روش اول) با استفاده از روش سکشن بندی که قبلا بیان شد علاوه بر اینکه برای هر فصل سکشن ایجاد نموده‌اید می‌توانید برای صفحه اول فصل هم سکشن جدیدی ایجاد کنید و حاشیه متفاوتی نسبت به سایر صفحات برای آن اعمال کنید. برای اینکار به انتهای صفحه اول رفته و سپس از تب Page Layout روی Breaks کلیک کرده و Next Page را بزنید. سپس روی قسمتی در صفحه‌ی اول کلیک نموده و در همان تب Page Layout در کادر باز شده، فاصله از بالا و پایین و چپ و راست را (برای صفحه
اول) تعیین نموده و در قسمت پایین در جلوی Apply to گزینه‌ی This section را انتخاب کرده و OK نمایید.


روش دوم) با استفاده قابلیت This point forward
ابتدا حاشیه‌ی مدنظرتان برای صفحه اول را باید در تمام صفحات فصل اعمال کنید. سپس باید حاشیه تمام صفحات فصل بجز صفحه اول را به حالت قبل برگردانید. برای اینکار در انتهای صفحه اول کلیک کنید و از تب Page Setup در پائین گوشه سمت راست بر روی علامت فلش کلیک کنید تا کادر تنظیمات Page Setup باز شود. در تب Margins در همان قسمت اول حاشیه مدنظرتان برای سایر صفحات را اصلاح کنید و در پایان باید این تنظیمات را از انتهای صفحه اول به بعد اعمال کنید. برای اینکار در قسمت Preview بخش Apply to گزینه This point forward یعنی از این نقطه به بعد را انتخاب و روی Ok کلیک کنید.

فیلم آموزشی روش This point forward

   دانلود
مدت زمان: 4 دقیقه 51 ثانیه

روش سوم) فرض کنید می‌خواهید طوری حاشیه صفحات را تنظیم کنید که تنها تفاوت حاشیه صفحه اول هر فصل با سایر صفحات فقط این باشد که حاشیه بالای صفحه اول ۶cm و سایر صفحات ۳cm باشد.
برای اینکار ابتدا حاشیه تمام صفحات را تنظیم کنید بطوری که حاشیه بالای صفحه ۳cm باشد. اکنون در قسمت هدر صفحه دوبار کلیک کنید تا قابلیت ویرایش آن فعال شود و بخش Header and Footer Tools به تب‌ها اضافه شود. در تب Design و در گروه Options گزینه Different First Page را تیک بزنید تا تغییراتی که در صفحه اول اعمال می‌کنید در سایر صفحات تاثیری نگذارد.
 
در ادامه قصد داریم بجای تغییر حاشیه، از قابلیت Line Spacing استفاده کنیم و فاصله بین خطوط متن هدر را افزایش دهیم تا منجر شود عرض هدر افزایش یابد و بواسطه آن خط اول متن هم پایین‌تر رود. برای اینکار درحالی که هنوز در ناحیه هدر هستید به تب Page Layout بروید و در قسمت Paragraph و بخش After بجای اندازه صفر (0)، اندازه مدنظرتان را وارد کنید. اما اینجا یک مشکل وجود دارد و آن این است که بجای سانتی متر واحد این فاصله Pt است. بنابراین باید ۶ سانتی مدنظر را به واحد Pt تبدیل کنیم. البته باید دقت کنید که باید فاصله هدر از بالا (Header from top) بعلاوه اندازه فونت هدر را از ۶ سانتی متر کم کنید. بطور مثال فایل ما فاصله هدر از بالا ۱٫۲۵ سانتی متر است.
 
 
و اندازه فونت هم ۱۴Pt است.
 
بنابراین:
6cm – 1.25cm = 4.75cm
هر ۷۲Pt برابر است با ۱in یا ۲٫۵۴cm، بنابراین هر ۱ سانتی متر برابر است با ۲۸٫۳۴۶۴۵۶۷Pt یا تقریبا ۲۸٫۳۵Pt. در نتیجه:
4.75 cm =4.75 * 28.35 = 134.6625 Pt
چون اندازه فونت هم که ۱۴Pt است باید از آن کم شود بنابراین:
134.6625 – 14 = 120.6625 Pt
 
یعنی تقریبا ۱۲۰Pt. بنابراین درحالی که هنوز در ناحیه هدر هستیم از تب Page Layout و در قسمت Paragraph و بخش After بجای اندازه صفر (0)، 120pt را وارد می‌کنیم.
همانطور که مشاهده می‌کنید فاصله خط اول از بالای صفحه برابر است با ۶cm.
 
برگرفته شده از: پی سی ترفند

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.