دومین آزمون بسندگی زبان عربی | شامل

دومین آزمون بسندگی زبان عربی | شامل

پس از اقدام ابتکاری دانشگاه فردوسی مشهد و به همت گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه و تلاش‌های خالصانه جناب آقای دکتر احمد رضا حیدریان شهری و سرکار خانم دکتر کلثوم صدیقی اعضای محترم گروه عربی هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در برگزاری نخستین آزمون بسندگی زبان عربی کشور(شامل) در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۵، این دانشگاه دومین آزمون بسندگی زبان عربی را ۲۱ تیرماه ۱۳۹۶ با موفقیت برگزار کرد.

برای ثبت نام و اطلاع از تاریخ های برگزاری این آزمون علاقه مندان می توانند به اطلاعیه هایی که در سایت http://college.um.ac.ir بروزرسانی می شود، مراجعه کنند.

بر اساس مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی مشهد، دانشجویان دکتری رشته های علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، مدرسی معارف اسلامی، حکمت متعالیه، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی و فلسفه و کلام اسلامی جهت ارائه مدرک معتبر زبان، مجاز به ارائه مدرک آزمون عربی شامل (شهاده الاختبار للملکات اللغویه العربیه)و یا مدرک آزمون زبان انگلیسی (تافل و…)هستند.

آزمون بسندگی زبان عربی کشور(شامل) برگرفته از نام کامل« شهاده الاختبار للملکات اللغویه العربیه » به اختصار عنوان “شامل” نام گرفته است.

هدف اصلی این آزمون، سنجش توانش زبانی کسانی است که به فراگیری زبان عربی پرداخته‌اند. در این آزمون تاکید بر بعد توانشی زبان با سه رویکرد شنیداری، دستور زبان و درک مطلب که ویژگی کاربردی بودن زبان را برجسته می‌کند، بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

بعد از این اقدام ابتکاری دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تهران نیز فراخوان اولین دوره آزمون بسندگی زبان عربی را تحت عنوان “الاختبار الشامل لتقویم المهارات اللغویه” که به اختصار عنوان “اشتمال” نام گرفته است، در تیرماه ۹۶ کلید زد.

خبرها حاکی از این است که هزینه های برگزاری این آزمون در دانشگاه تهران در مقایسه با دانشگاه فردوسی مشهد، ابهامات و دغدغه هایی را بهمراه داشته است. دانشجویان علاقمند برای ثبت نام این آزمون در دانشگاه تهران بایستی مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را واریز کنند این در حالی است که همین آزمون با مواد آزمونی در سه سطح شنیداری، دستور زبان و درک مطلب، در دانشگاه فردوسی مشهد با مبلغ ۴۰ هزار تومان برگزار می گردد.

بدیهی است که جهت بهره مندی بهتر و یکسان سازی فواید برگزاری این آزمون، تعاملات بین دانشگاهی با دانشگاه فردوسی مشهد می تواند مسیر را در جهت توانمند سازی روزافزون این چنین آزمون هایی هموار سازد.

شایان ذکر است؛ چون نتیجه این آزمون در عرصه آموزشی مانند پیش شرط آزمون جامع دکتری برای رشته‌های مرتبط با زبان عربی و در عرصه حرفه‌ای برای کسانی که در فعالیت شغلی خود به آشنایی با این زبان نیاز دارند، شرکت دانشجویان تحصیلات تکمیلی دیگر دانشگاه‏ ها، مراکز، مؤسسات آموزشی، صاحبان مشاغل و فعالان مرتبط با زبان عربی در این آزمون، بلامانع است و دانشگاه فردوسی مشهد برای تمامی شرکت‏ کنندگان در این آزمون، گواهی رسمی و معتبر صادر می‏ نماید

دیدگاه(2)

  1. زینب نعمتی
    خرداد 29, 1400 \ق.ظ\31 8:48 ق.ظ

    درخواست لینک برای ثبت نام در آزمون بسندگی عربی را دارم.

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.