سوالات متداول پژوهشگران از همایش نهج البلاغه

سوالات متداول پژوهشگران از همایش نهج البلاغه

– برگزار کننده همایش چه سازمانی است و آیا چاپ مقاله در اولین همایش ملی نهج البلاغه و زبان شناسی امتیاز علمی دارد؟

این همایش توسط دانشگاه گیلان و همکاری موسسه علمی بنیان پویا پژوه اندیشه و مدرسه علمیه صومعه سرا و همکاری موسسات علمی دیگر، برگزار می گردد. از این منظر، که برگزار کننده همایش دانشگاه و مراکز علمی می باشد حاکی از ارزش علمی و توان علمی و تجربه اجرایی برگزار کنندگان آن می باشد. با این حال، برخی از دانشگاه ها مطابق با قانون وزارت علوم، شرط پذیرش مقاله پژوهشگران را نمایه همایش در سایت ISC عنوان می کنند که نامه نگاری در خصوص نمایه این همایش در ISC در حال تکمیل است. از اینرو اعتبار علمی همایش، بسیار بالا می باشد.

– آیا شرکت در این همایش، نیاز به ثبت نام دارد؟

خیر، شرکت در همایش برای عموم آزاد است ولی کسانی که آثار خود را به دبیرخانه همایش ارسال می کنند به محض دریافت اثر، نامشان در لیست پژوهشگران همایش ثبت می شود و از اطلاعیه های همایش مطلع می شوند. تنها این نکته را در نظر داشته باشید جهت اطلاع از اطلاعیه های همایش بایستی ایمیل شخصی و تلفن پژوهشگر به درستی، در ایمیل ارسالی و خود اثر درج شود.

-در چه موضوعاتی می توانیم مقاله بنویسیم؟

در بخش محورهای همایش به بخشی از محورهای همایش اشاره شده است؛ ولی شما می توانید موضوع یا رویکرد مفهومی خاصی را در بخشی از نهج البلاغه مورد بررسی قرار دهید. برای جستجوی موضوعات، کتابهای با انتشار جدید، کار شما را آسان ساخته است؛ به فهرست موضوعی انتهای نهج البلاغه یا نرم افزارهای تخصصی نهج البلاغه مراجعه می کنید؛ قادر خواهید بود موضوع مورد علاقه خود را در سخنان امیر المومنان (ع) به راحتی پیدا کنید. شما همچنین می توانید یکی از رویکردهای ادبی مثلا بلاغی و صرف و نحوی را در سخنان امام (ع) کار کنید. می توانید به مجلات تخصصی نهج البلاغه هم مراجعه کنید و به آسانی با روند اجرای پژوهش آشنا شوید.

-ما دانشجو هستیم و برای اولین بار می خواهیم مقاله بنویسیم، لطفا ما را راهنمایی کنید؟

به بیان ساده، مقاله از بخشهای مختلفی از جمله: چکیده، مقدمه، متن اصلی مقاله، نتیجه گیری، منبع و مآخذ،  تشکیل می شود که از کنار هم قرار گیری این بخشها، یک مقاله، شکل می گیرد. توصیه ما، به کسانی که برای اولین بار، قصد نوشتن مقاله دارند (یا به عبارتی، مقاله اولی ها) این است که از کم، شروع کنید؛ به عبارت دیگر، برای اولین بار، چکیده بنویسند. چون حجم چکیده کم است و از سوی دیگر این همایش، چکیده را هم به صورت مجزا می پذیرد؛ چکیده بنویسید. چکیده، از ۲۵۰ واژه (تقریبا نصف صفحه) تشکیل می شود. برای اینکه بدانید چکیده چگونه نوشته می شود روی شیوه نامه نگارش، کلیک کرده، و به بخش نگارش علمی چکیده مراجعه فرمایید. در قدمهای بعدی، دستتان در نوشتن، قوی شد، شروع به نوشتن مقاله کامل، کنید.

شیوه نامه نگارش مقاله

-دبیرخانه همایش، اصلاحات مقدمه داده است، چگونه آن را اصلاح کنیم؟

مقدمه حاوی مطالب مهم و بخشهای مختلفی است که نویسنده باید به آنها اهتمام ورزد تا خواننده بتواند از مقالات شما، نهایت بهره را بگیرد و بتواند نحوه کار شما را در مقاله، تشخیص داده و با شما در مقاله همراه شود. برای مطالعه بیشتر روی لینک زیر کلیک فرمایید:

شیوه نامه نگارش مقاله

-دبیرخانه همایش به ارجاعات مقاله من، اصلاح زده، لطفا راهنمایی کنید؟

بسیاری از ما، عادت کرده ایم که ارجاعات درون متن خود را، در پاورقی درج کنیم؛ این شیوه ارجاع در کتابها و پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه و حوزه، مرسوم است. این درحالی است که در همایشها و مجلات، ارجاعات درون متن، در درون متن، و در داخل پرانتز درج می شود. همچنین ترتیب منابع پایانی مقاله، در شیوه استاندار، با ترتیب خاصی نگارش می یابد. برای اطلاع از نحوه نگارش ارجاعات درون متن یا منابع پایانی، روی شیوه نامه نگارش کلیک فرمائید.

شیوه نامه نگارش مقاله

– هر پژوهشگر چه تعداد اثر در همایش، می تواند داشته باشد؟

یکی از ملاکهای علمی بودن همایشها این است که تعداد اثر پذیرش شده از هر پژوهشگر  فراتر از استانداردهای علمی نباشد. از اینرو جهت نیل به این مقصود، برای هر پژوهشگر سقف دو اثر، و اگر نویسنده مسئول، استاد باشد، سقف سه اثر، را در همایش دارد؛ به عبارت دیگر، اگر تعداد آثار خوب علمی پژوهشگر، بیش از سقف تعیین شده باشد، به انتخاب وی یا دبیرخانه، از دستور کار همایش خارج می شود.

-هزینه همایش چقدر می باشد و چه زمانی اخذ می شود؟

بعد از اینکه آثار پژوهشگران به دبیرخانه ارسال می شود روند داوری ها، شروع می شود؛ متناسب با سطح پذیرش، مبلغ واریزی به پژوهشگر، بعد از داوری اعلام می شود. موسسه بنیان پویا پژوه اندیشه، به عنوان حامی پژوهشگران در همایش ملی نهج البلاغه و زبان شناسی بنا به رسالت فرهنگی و علمی خود، تا پایان همایش، در کنار پژوهشگران خواهد بود؛ از اینرو و با نیت کم کردن دغدغه های علمی پژوهشگران، بیش از ۵۰ درصد هزینه های همایش (داوری، ویراستاری و صفحه آرایی، …) توسط موسسه پرداخت می شود و بخشی دیگر، توسط پژوهشگران پرداخت می شود. هزینه های همایش نهج البلاغه و زبان شناسی مطابق با سطح پذیرش به شرح زیر است:

پالایش اولیه، ویراستاری و صفحه آرایی، …: رایگان (توسط موسسه پرداخت می شود)

داوری، پذیرش مقاله: دانشجویان ۵۰ هزار تومان – اساتید ۱۰۰ هزار تومان

پذیرش چکیده: ۲۵ هزار تومان